недеља, 28. септембар 2014.

Štitna žlezda i holesterol

I tako mi kažu : ne jedi masno, ne jedi prženo, ne jedi slatkiše. A ja ne volim slatkiše, ne volim masno i ne jedem ništa od toga, a holesterol raste i raste.

Štitna žlezda pored svojih mnogobrojnih funkcija učestvuje i u metabolizmu masti. Koga interesuju detalji, evo studije iz 2011 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3109527/.

Pogledala sam sve svoje rezultate i napravila ovaj zanimljivi grafikon.
 
Vrednosti su iskazane u procentima dozvoljenog opsega za LDL i FT3. FT3 nije baš najpreciznije predstavljen u srednjem delu grafa, jer moja draga endokrinolog nije zainteresovana za njegove vrednosti. Zbog toga imam vrednosti FT3 samo na početku i kasnije kada sam sama počela da analiziram situaciju. No, svejedno je jasan trend. Što su manje vrednosti FT3, to je veći LDL.

Najveći deo holesterola se generiše u organizmu, a manji deo se unosi hranom. Što je najzanimljivije, holesterol se u organizmu generiše iz ugljenih hidrata, a ne iz masti. Holesterol je veoma bitan za pravilno funkcionisanje organizma. On je gradivna materija mnogih hormona, ćelija, a sam mozak je sačinjen uglavnom od holesterola. Zato mislim da pametni ljudi moraju imati viši holesterol da bi mogli da snabdeju svoj pametni mozak :) . Takođe, holesterol je taj koji popravlja. Ako negde nastane neka infekcija, on je taj koji ide da "zakrpi ranu".

Ključni razlog povezanosti hipotireoze i povišenog holesterola je u tome što FT3 reguliše LDL receptore, koji su zaduženi za izbacivanje viška LDL-a iz krvi. Dakle, ukoliko nema dovoljno FT3, praktično se smanjuje čišćenje krvi od LDL-a.

Sva mudrost je tu, a sada treba nekako povećati FT3. Počinjem sa selenom 50 mikrograma dnevno. Preporučuje se 200, ali ipak želim polako da uvodim nove dodatke.

Нема коментара:

Постави коментар